Kopuła na dachu Reichstagu w Berlinie

Kopuła na dachu Reichstagu (niemieckiego parlamentu) w Berlinie. Wykonana podczas przebudowy prowadzonej w latach 1991-99.

Architekt: Norman Foster.

Konstrukcja:
Stalowy szkielet złożony z 24 prostopadłych żeber w odległości 15 stopni i 17 poziomych obręczy umieszczonych co 1,65 m. Całość przykryta szkłem. Wewnątrz przeplatające się 2 spiralne rampy szerokości 1,8 m, przesunięte o 180 stopni, prowadzące na platformę widokową. Szczyt kopuły na wysokości 47 m nad poziomem ulicy.

W centrum kopuły znajduje się odwrócony stożek, który odbija światło słoneczne i pośrednio wprowadza światło słoneczne do wnętrza sali parlamentu. I odwrotnie, w nocy odbija światło rzucane z wnętrza, oświetlając całą kopułę jak latarnia.

Kopuła odgrywa również ważną rolę w systemie wentylacji przestrzeni wewnętrznej, ponieważ wyciąga gorące powietrze w górę przez stożek, podczas gdy wentylatory odzyskują energię z powietrza zużytego. Kopuła jest więc nie tylko wyróżniającym się elementem kompozycji architektonicznej, ale także ważnym urządzeniem energetycznym i oświetleniowym.

foto: zbiory własne.