Czy strop żelbetowy wymagający zbrojenia na przebicie musi mieć grubość min. 20 cm?

Co to jest przebicie stropu?
– występuje w miejscach, w których na płytę żelbetową przyłożone są duże siły (obciążenia lub reakcje) zlokalizowane na małej powierzchni,
– w uproszczeniu przebicie to dwukierunkowe ścinanie płyty,
– najprostszym przykładem jest strop oparty na słupie, gdzie duże obciążenie ze stropu skupia się na małej powierzchni słupa i może dojść do jego przebicia się przez płytę (analogicznie jak można łatwo przebić długopisem napiętą kartkę papieru). Im cieńsza płyta, a powierzchnia słupa mniejsza, tym większe ryzyko przebicia.

Możliwość przebicia stropu należy analizować w następujących sytuacjach:
a) oparcie płyty na słupie,
b) oparcie płyty na końcówce ściany lub końcówce podciągu,
c) oparcie stropu na wypukłym narożniku ściany,
d) duże punktowe obciążenie ustawione na płycie w przęśle np. słupek podpierający kondygnację powyżej.
Analogiczne sytuacje należy rozpatrzyć również dla płyt fundamentowych.

Minimalna grubość stropu ze względu na przebicie

Przy dużych obciążeniach i niekorzystnej geometrii podpór i stropu, płyta może wymagać zaprojektowania zbrojenia ze względu na efekt przebicia. Tradycyjnie stosowane jest zbrojenie w postaci prętów odgiętych, strzemion, spinek lub innych kształtów. Ekstremalnie konieczne są wkłady sztywne z kształtowników stalowych, najczęściej dwuteowników.

Według aktualnej normy do projektowania konstrukcji żelbetowych, czyli Eurokodu 2 (PN-EN 1991-1-1:2008), jak również wcześniejszej normy krajowej (PN-B-03264:2002), płyty żelbetowe wymagające zbrojenia na przebicie powinny mieć grubość nie mniejszą niż 20 cm.

Jednak przy zastosowaniu zbrojenia na przebicie w postaci trzpieni dwugłówkowych, które obecnie dostępne są powszechnie na rynku np. HDB firmy Halfen, PSB firmy Peikko, JDA Jordahl firmy Jordahl i Pfeifer, Schock Bole firmy Schock, FBD firmy Forbuild, europejskie aprobaty tych produktów dopuszczają obniżenie minimalnej grubości płyty do 18 cm.

Podane powyżej grubości płyt są wartościami minimalnymi. Zawsze należy wykonać obliczenia, aby określić optymalną, a przede wszystkim bezpieczną grubość stropu.

Tablice określające minimalną grubość stropów m.in. ze względu na przebicie, czy wymagania ppoż znajdziesz tutaj.