Otrzymałem do weryfikacji skąpo zwymiarowany projekt techniczny, tylko w formacie PDF. Ale jak tu: – sprawdzić brakujące wymiary, – wykonać przedmiar, – policzyć wskaźniki powierzchni, – przygotować podkład do modelu?
Sposób #1 Można jak w średniowieczu 😉 wydrukować projekt w odpowiedniej skali i potrzebne wymiary zgrubnie pomierzyć linijką.
Sposób #2 Można wykorzystać narzędzia wbudowane w przeglądarkę do PDF’ów. Takie opcje ma np. Foxit PDF Reader. a) W programie na wstążce w zakładce Komentarz znajdujemy narzędzie Zmierz, za pomocą którego możemy m.in. dokonać pomiaru odległości i policzyć powierzchnię. b) Kalibrujemy miarkę na znanym wymiarze np. słupa. Wcześniej warto zaznaczyć opcję poniżej Przyciągaj (przyciąganie nie będzie działało w przypadku dokumentu zeskanowanego). c) Po wskazaniu dwóch dowolnych punktów na rysunku otrzymamy szukany wymiar.
Sposób #3 Wczytanie pliku PDF do AutoCAD’a lub jakiegoś zamiennika np. ZWCAD’a. a) W CAD’zie w linii poleceń wpisujemy komendę PDFIMPORT i wybieramy plik PDF z dysku. b) Zaznaczamy interesujące nas opcje jak ma zostać przekształcony importowany plik. Jednak ostateczny efekt będzie zależał w dużej mierze od sposobu wygenerowania PDF’a przez jego autora. c) Wczytany plik nie będzie trzymał skali. Dlatego musimy go jeszcze przeskalować względem znanego wymiaru np. sąsiedniego słupa. – wpisujemy pełną komendę lub skrót klawiaturowy SC (SCALE) – zaznaczamy cały rysunek – wybieramy punkt względem którego ma być wykonane skalowanie – wybieramy opcję R (Reference) – klikamy na pierwszy narożnik słupa (górny lewy) – wybieramy drugi narożnik słupa (dolny lewy) – wpisujemy długość słupa, w tym przypadku 140 I już możemy określić wszystkie wymiary lub przygotować podkład do utworzenia modelu obliczeniowego.
Sposób #4 Gdy plik PDF nie jest w formie grafiki wektorowej (nie został wygenerowany bezpośrednio z programu rysunkowego), tylko jest to grafika rastrowa (skan lub zdjęcie). Wtedy można zastosować także każdą z opisanych metod, ale wyniki mogą być obarczone nieco większym błędem, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia ze zdjęciem. W programach typu CAD takie pliki zostaną wyświetlone jak zwykły obrazek zapisany np. w formacie JPG. W przypadku stosowania czarnego tła w CAD’zie, polecam przed podgraniem zamienić kolory w pliku graficznym (zrobić negatyw).
Wykorzystane dzisiaj narzędzia: [1] Skalówka aluminiowa. [2] Drukarka. [3] Program Foxit PDF Reader. [4] Program ZWCAD.
A jak Wy radzicie sobie w takiej sytuacji? Może stosujecie inne narzędzia? Jeśli chcielibyście zabrać głos, zapraszam na dyskusji na Instagram tutaj.