Jak szybko określić rzędną wysokościową dowolnego terenu w Polsce?

Obecnie w Polsce można spotkać 2 systemy układów współrzędnych wysokościowych:
– Kronsztadt86 (PL-KRON86-NH) – stary układ odniesiony do średniego poziomu Morza Bałtyckiego w Kronsztadzie (Federacja Rosyjska), który obowiązywać będzie do końca 2023 r.
– PL-EVRF2007-NH – nowy układ dostosowany do układów wysokościowych krajów europejskich, odniesiony do poziomu Morza Północnego w Amsterdamie (Holandia), obecnie wdrażany na terenie naszego kraju.

Różnica wysokości nowego układu względem starego nie jest niestety stałą wartością i wynosi od 12.84 do 20.65 cm, średnio 16.49 cm. Dlatego wdrażanie go na całej powierzchni kraju nie jest takie łatwe.

Jak znaleźć rzędne dowolnego terenu?

Sposób nr 1 – odczytać rzędne z mapy tradycyjnej w określonych punktach. W opisie mapy zawsze powinna znajdować się informacja według jakiego układu podane są rzędne wysokościowe.

Sposób nr 2 – odczytać na stronie internetowej.

Geoportal.gov.pl – to otwarty, darmowy internetowy serwis rządowy, który za pomocą reprezentacji graficznej na mapach, pełni rolę centralnego węzła wymiany informacji przestrzennej. Znajdziemy tutaj np. mapy topograficzne, ortofotomapy, dane dotyczące granic, powierzchni działek na terenie kraju, mapy zagrożenia powodziowego, infrastruktury kolejowej, energetycznej, czy strefy wyłączone wokół turbin wiatrowych.

Geoportal – znalezienie działki
Nasz teren można wyszukać skrolując po mapie lub wybrać w wyszukiwarce.
Najszybciej: wyszukiwania\wyszukiwanie działek lub adresów

Geoportal – sterowanie
Za sterowanie zakresem wyświetlanych informacji odpowiada okno „zawartość strony”. Możemy tutaj włączyć/wyłączyć np.
– lokalizację ulic z numeracją adresową,
– obrys i numery działek (ewidencja gruntów i budynków),
– instalacje (uzbrojenie terenu),
– zdjęcia satelitarne (ortofotomapa).
Dodatkowe opcje są dostępne po naciśnięciu ikony krzyżyka z lewej strony listy.

Geoportal – odczyt wysokości
Po wciśnięciu lewym klawiszem myszy na dowolny punkt naszej działki wyświetli się lista dostępnych danych, które określiliśmy w zakładce „zawartość mapy”, w tym m.in. wyznaczanie wysokości.
Po wybraniu strzałki „>” pojawi się okno z wysokością nad poziomem morza, będzie ona jednak w starym układzie Kronsztadt86.
Aby otrzymać rzędną w nowym układzie PL-EVRF2007-NH, należy w zawartości mapy włączyć „model różnic wysokości”. Wówczas dla wskazanych punktów terenu pojawi się dodatkowy parametr.
Ciekawą opcją jest również możliwość sprawdzenia najniższej i najwyższej rzędnej na wyznaczonym terenie (obrys wyznaczony za pomocą przycisku „rysuj”) oraz oszacowania objętości mas ziemnych.