Odkryliśmy belkę stalową w stropie, ale jaki to profil?
W stropach najczęściej stosowane są belki w formie dwuteowników. Dlatego często wystarczy jedynie zmierzyć szerokość odsłoniętej półki dolnej i odczytać z tablic odpowiadający jej przekrój.
W tym celu z reguły w pierwszej kolejności sięgamy po książkę z profilami stalowymi np. [1] i sprawdzamy dwuteowniki normalne i równoległościenne. Na podstawie szerokości odnajdujemy wysokość i potrzebne parametry przekroju.
Drugą opcją może być jedna z licznych baz internetowych profili np. na stronie firmy Dlubal, producenta popularnego oprogramowania inżynierskiego (link).
W stropach najczęściej można spotkać belki dwuteowe w przedziale IN120 do IN300.
Ale co jeśli pomierzona wartość nie pasuje do żadnego przekroju z tablic, albo profil wychodzi wyższy niż grubość stropu i fizycznie nie ma takiej opcji?
W takim przypadku mamy dwie możliwości:
Sposób #1 – poszukiwany przekrój to dwuteownik bardzo stary, wycofany dawno z obiegu W takiej sytuacji można poszukać w literaturze np. [3], starszych przekrojów np. niemieckich, austriackich lub rosyjskich. W takich książkach znajdziemy również parametry materiałowe stali, które przydadzą nam się do określenia nośności elementów. Warto przede wszystkim rozeznać z jakiego okresu jest budynek i ewentualnie pod jakim zaborem się znajdował, bo to może znacznie zawęzić nasze poszukiwania.
Sposób #2 – zastosowano inny profil np. szynę kolejową lub zespawane ze sobą kątowniki, ceowniki Jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości w zakresie przekroju, to najlepiej wykonać odkrywkę również od góry z przewierceniem grubości stropu. Choć oczywiście najbardziej komfortowa sytuacja występuje, gdy na całości stropu zostaną zdjęte warstwy 😉
Jeżeli pomimo wszystko nie udało nam się dobrać z tablic odpowiedniego profilu, to wówczas pozostaje już tylko dokładnie pomierzyć cały przekrój i samodzielnie zamodelować go w programie obliczeniowym lub rozrysować np. w AutoCAD’dzie, zdefiniować jako region i odczytać jego parametry przekroju komendą „_massprop„.
Wykorzystane dzisiaj narzędzia: [1] Tablice do projektowania konstrukcji stalowych, Bogucki W., Żyburtowicz M., Arkady, wydanie siódme [2] dlubal.com/pl/wlasciwosci-przekrojow/ [3] Dawne wyroby ze stopów żelaza, Czapliński K., Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne 2009 [4] RM-Win [5] AutoCAD