Jakie pokrycie na dach?

Jakie czynniki wpływają na wybór pokrycia dachowego?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pokrycia dachowego, dlatego wybór odpowiedniego nie zawsze jest łatwy i oczywisty. Występuje wiele czynników, czasami subiektywnych, które na ten wybór mogą wpływać m.in.:
– sąsiednia zabudowa – chcemy dach podobny jak u sąsiadów lub wręcz przeciwnie,
– estetyka, faktura, kolorystyka,
– własne doświadczenia,
– tradycja, okresowe trendy, moda,
– polecenia wykonawcy, znajomych, sąsiadów, internetu,
– możliwość przenoszenia się dźwięków np. od padającego deszczu,
– cena,
– trwałość,
– konserwacja.

Jest jednak kilka czynników, które mogą nam pomóc zawęzić ten wybór:

1. ograniczenia zawarte w planie miejscowym (warunkach zabudowy) – może być narzucony kąt pochylenia dachu, materiał i kolorystyka pokrycia.

2. masa pokrycia – ciężkie pokrycia np. dachy zielone, wymagają wykonania odpowiednio mocniejszej i droższej konstrukcji dachu, a czasami również stropu czy fundamentów.

3. sztywność pokrycia – im sztywniejsze pokrycie, tym może być rzadsze jego podparcie, a więc tańsza konstrukcja np. dachówka wymaga podparcia co kilkadziesiąt cm, a płyta warstwowa czy blacha trapezowa może być podparta znacznie rzadziej, nawet co kilka metrów.

4. kolorystyka – nie wszystkie pokrycia mają dostępną pełną paletę kolorów. Kolor ma również duży wpływ na pracę samego pokrycia jak i komfort użytkowania pomieszczeń poniżej. Ogólnie im ciemniejsze pokrycie tym większe jego nagrzewanie się i odkształcanie (wydłużanie). To może prowadzić do uszkodzeń samego pokrycia i/lub przyległych elementów. Nagrzewające się mocno pokrycie zwiększa temperaturę pomieszczeń poniżej, co może wiązać się z koniecznością zwiększenia kosztów na ich chłodzenie.

5. pochylenie – ten podstawowy parametr geometryczny jest bezpośrednio powiązany ze szczelnością pokrycia. Ogólnie im mniejsze pochylenie dachu, tym musi być zapewniona większa szczelność pokrycia, dlatego np. dachówki nie sprawdzą się przy małych spadkach połaci.

Przykładowe minimalne pochylenia (spadki) połaci dachowej w zależności od rodzaju pokrycia:
– strzecha 45° (100%)
– dachówka 35-39° (70-80%)
– blachodachówka w małych arkuszach 22° (40%)
– blachodachówka w dużych arkuszach 14° (25%)
– blacha trapezowa bez łączeń 9° (15%)
– szkło, poliwęglan komorowy 5° (10%)
– blacha na rąbek, papa na betonie, PVC 2° (3%)

Niezależnie zawsze jednak należy sprawdzić i stosować się do zaleceń producenta wybranego wyrobu np. w zakresie dopuszczalnych połączeń przy danym pochyleniu, które decydują o szczelności całego pokrycia.

Więcej na temat wymagań normowych dotyczących pochylenia połaci dachowych oraz kalkulator do przeliczenia kątów w stopniach na procenty i odwrotnie, znajdziesz tutaj.