Co robi piesek bigiel na budowie?

Piesek (inaczej koziołek, kobyłka). Tak potocznie nazywa się element montażowy podpierający górną siatkę zbrojenia w płycie żelbetowej. Piesek wykonany jest z pojedynczego pręta zbrojenia wygiętego w przestrzenną figurę. Długość dolnego ramienia musi być dłuższa od oczka dolnej siatki. Wysokość podstawki musi być dopasowana do wymaganej górnej otuliny betonowej. Średnicę pręta należy dobrać odpowiednio do grubości płyty, aby zapewnić stabilność całego szkieletu zbrojeniowego. Standardowy rozstaw piesków w rzucie przyjmuje się ok. 2 szt./m2.

Bigiel to potoczna nazwa sposobu zagięcia pręta zbrojeniowego w kształt pętli. Bigle najczęściej stosuje się na końcach lub przy otworach w elementach żelbetowych (płytach lub ścianach).

Piesek nie jest docelowo elementem konstrukcyjnym, tylko pomocniczym (montażowym) i zdarza się, że w ogóle brakuje go w projekcie. Wykonawcy nawet jeśli mają zaprojektowane pieski, to czasem z różnych względów zmieniają je, stosując inne rozwiązania np. systemowe liniowe elementy dystansowe typu ZET wykonane z siatki zgrzewanej.

Czasami na budowach jednak można spotkać inne, kreatywne, niesystemowe rozwiązania. Zdarzyło nam się spotkać np. pieski typu bigiel 😉