ROZSZERZALNOŚĆ I NAPRĘŻENIA TERMICZNE
Elementy budowlane wraz ze zmianą temperatury zmieniają swoją długość początkową. Przy ograniczeniu swobody odkształceń może to prowadzić do nadmiernej deformacji, pęknięć i uszkodzeń samego elementu lub sąsiednich obiektów czy warstw. W tym celu należy zaprojektować odpowiednio rozmieszczone dylatacje kompensujące niekorzystne skutki. Zmiana długości ΔL zależy od współczynnika rozszerzalności termicznej zastosowanego materiału, długości początkowej elementu oraz różnicy temperatury.
\large {\Delta L=\alpha L \Delta t} [m lub mm]
gdzie:
α – współczynnik rozszerzalności termicznej zależny od materiału, z którego wykonany jest element [1/°C lub mm/m°C]
L – długość początkowa elementu lub całej konstrukcji [m]
Δt – różnica temperatury, dla której obliczamy zmianę długości, Δt = t1 – t0, np. jeżeli element wbudowano przy temperaturze początkowej t0 = +15°C, to przy temperaturze końcowej t1 = +60°C różnica temperatury wyniesie Δt = 60 – 15 = +45°C.
Jeżeli temperatura wzrasta to element ulega wydłużeniu, jeżeli temperatura maleje to element ulega skróceniu.
W przypadku, gdy po obu stronach elementu występują różne temperatury, to temperaturę końcową określamy jako wartość średnią w osi elementu, np. nieocieplony stropodach żelbetowy od spodu, od strony pomieszczenia osiąga temp. 20°C, a od wierzchu 70°C, to średnia temperatura w połowie grubości płyty wyniesie t1 = 20+(70-20)/2 = 45°C.
Według dawnej normy w elementach betonowych wpływ skurczu można przyjmować jako równoznaczny z obniżeniem się temperatury o 15°C w przypadku betonów zwykłych i o 20°C przy betonach lekkich.
Przy projektowaniu wielkości dylatacji należy uwzględnić również dokładność wykonania danego elementu.
Jeżeli element nie ma swobody odkształceń (np. na końcach jest podparcie nieprzesuwne) to wystąpią w nim naprężenia, które można przeliczyć na konkretne siły podłużne (reakcje).
\large {\sigma =\varepsilon E = \dfrac{\Delta L}{L} E = \alpha \Delta tE } [MPa]
\large {F = \sigma A} [kN]
gdzie:
σ – naprężenie [MPa]
ε – odkształcenie
E – moduł sprężystości materiału [GPa]
A – pole przekroju elementu [m2]
F – siła podłużna [kN]
Zobacz również:
obciążenie termiczne ■ kalkulator podatności podpór ■ kalkulator parcia spoczynkowego