Układ wysokościowy PL-EVRF2007-NH (Amsterdam)
W Polsce można spotkać 2 systemy układów wysokościowych:
- Kronsztad86 (PL-KRON86-NH) – stary układ odniesiony do średniego poziomu Morza Bałtyckiego w Kronsztadzie (Federacja Rosyjska), który obowiązywać będzie do końca 2023 r.
- PL-EVRF2007-NH – nowy układ dostosowany do układów wysokościowych krajów europejskich, odniesiony do poziomu Morza Północnego w Amsterdamie (Holandia).
Różnica wysokości nowego układu względem starego nie jest stałą wartością i zależy od położenia geograficznego.
Rzędną terenu dowolnego punktu w Polsce w obu układach wysokościowych można określić przy użyciu otwartego, darmowego serwisu rządowego geoportal.gov.pl, który za pomocą reprezentacji graficznej na mapach, pełni rolę centralnego węzła wymiany informacji przestrzennej. Poniżej przedstawiono instrukcję jak odczytać poszukiwane rzędne terenu:
Krok 1.
W przeglądarce należy uruchomić stronę geoportal.gov.pl, a następnie wybrać przycisk „Geoportal Krajowy”.
Krok 2.
Poszukiwany teren można wybrać skrolując po mapie lub wybrać w wyszukiwarce na górnym pasku mapy: >> wyszukiwania\wyszukiwanie działek lub adresów <<.
Krok 3.
W panelu po prawej stronie ekranu „Zawartość mapy” określamy jakie dane chcemy wyświetlić lub odczytać z mapy.
Krok 4.
Klikamy na mapie w miejscu, w którym chcemy odczytać rzędną terenu w układzie Kronsztad86 (aktualizacja: obecnie system pokazuje już rzędną terenu w nowym układzie EVRF2007. Jeżeli jednak chcemy poznać jaka jest różnica wysokości pomiędzy starym i nowym system, należy przejść do kroku 5).
Krok 5.
Rzędną w układzie EVRF2007 uzyskamy przez włączenie w „Zawartość mapy” >> Specjalistyczne informacje geodezyjne\Model różnic wysokości <<. Wtedy po kliknięciu na dowolny punkt na mapie pojawi się dodatkowy parametr „WMS, Model różnic wysokości”, w którym określona zostanie różnica wysokości pomiędzy nowym i starym układem dH. Odczytaną wartość należy dodać do wysokości w układzie Kronsztad86, aby uzyskać wysokość w układzie EVRF2007.
Dawniej w Warszawie stosowano jeszcze inny układ względem poziomu Wisły, o którym można przeczytać tutaj.