Wypad do lasu na grzybki

Grzybek – inaczej głowica, to pogrubienie żelbetowej płyty stropowej nad słupem. Wówczas mamy do czynienia ze stropem grzybkowym.

Gdzie szukać grzybków?
Pogrubienie nad słupem stosuje się przede wszystkim w celu wzmocnienia strefy oparcia płyty na podporze. Jest to podstawowe rozwiązanie, gdy występuje problem z przebiciem stropu. Czasami również stosuje się, gdy chcemy zwiększyć sztywność płyty o dużej rozpiętości (zmniejszyć ugięcia w przęśle).

Czy grzybki są lekkostrawne?

Zalety grzybków:
– z reguły zmniejszają ilość potrzebnego zbrojenia nad podporą, ze względu na wyższy przekrój płyty,
– zwiększają sztywność stropu,
– mogą być dodatkowym elementem dekoracyjnym wnętrza.

Wady grzybków:
– lokalnie zmniejszają wysokość użytkową kondygnacji,
– rozwiązanie niepożądane przez wykonawców, ponieważ wymaga więcej pracy przy układaniu szalunku i zbrojenia.

Ukształtowanie kapelusza

Geometria pogrubień może być bardzo zróżnicowana w zależności od obciążeń, dostępnej wysokości pomieszczenia, rozpiętości stropu, wymaganych względów architektonicznych. Najprostsze do wykonania i najczęściej stosowane są grzybki płaskie od spodu. Rzadziej spotyka się grzybki o spodzie pochylonym. Najczęściej szerokość pogrubienia płyty nie przekracza 20-30% rozpiętości stropu.

Zbrojenie grzybka
Zastosowanie grzybków wymaga sprawdzenia stropu na przebicie co najmniej w dwóch przekrojach: mniejszy obwód ścinania dla pogrubionej płyty i większy dla podstawowej grubości.
Dolną krawędź grzybka zbroimy z reguły konstrukcyjnie.

Czasami grzybki wykonuje się w już istniejących konstrukcjach np. ze względu na potrzebę wycięcia nowych otworów w stropie, może być konieczne wzmocnienie strefy oparcia płyty na słupie.

Grzybek to najprostsze i najpewniejsze rozwiązanie pod względem konstrukcyjnym, aby zabezpieczyć strop przed przebiciem. Jednak jeżeli architekt lub inwestor nie zgadzają się na wystające od spodu pogrubienia, wówczas można:
– pogrubić cały strop (rozwiązanie skrajnie nieekonomiczne),
– zastosować dodatkowe zbrojenie na przebicie za pomocą różnie ukształtowanych prętów, trzpieni dwugłówkowych lub profili stalowych.