Brama Poznania ICHOT (Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego) – placówka kulturalna, zajmująca się prezentowaniem, interpretacją i promocją historii i dziedzictwa Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. Kompleks składa się ze współczesnego budynku głównego oraz odrestaurowanego budynku Śluzy Katedralnej, połączonych kładką przerzuconą nad rzeką Cybiną. Obiekt oddany do użytkowania w 2014 roku.
Konstrukcja budynku głównego: – żelbetowe ściany-tarcze grubości 30-40 cm, – stropy o rozpiętości ponad 15 m żelbetowe monolityczne płytowe grubości 37 cm z odciążeniem wewnętrznymi wkładami w postaci pustych kul z tworzywa sztucznego (system COBIAX), – ściany zewnętrzne 3 warstwowe – wew. warstwa nośna i zewnętrzna elewacyjna z monolitycznego betonu architektonicznego, pomiędzy nimi izolacja termiczna, – fundament płytowo-palowy. Sztywna płyta fundamentowa bez dylatacji oparta jest na 224 palach wierconych typu CFA o średnicy 60 i 80 cm i długości do 15 m. Pomimo dociążenia konstrukcji budynku ciężkimi stropami parkingu podziemnego, część pali pracuje jako wyciągane.
Kładka dla pieszych w postaci przestrzennej, jednoprzęsłowej kratownicy o rozpiętości 62.4 m. Od strony Śluzy Katedralnej kładka oparta jest przesuwnie na ścianowym, żelbetowym przyczółku za pośrednictwem elastomerowych łożysk z warstwą ślizgową z teflonu. Po przeciwnej stronie przęsło kładki jest podwieszone w dwóch punktach do frontowej tarczy budynku głównego w sposób przegubowy, nieprzesuwny. Kładkę wykonano z 3 segmentów montażowych zespawanych w jedną całość na budowie.
Obiekt po drugiej stronie rzeki to pozostałość dawnej Twierdzy Poznań, zbudowany w latach 1834-1839 zachodni przyczółek tzw. Śluzy Katedralnej (Jazu Katedralnego). Dwukondygnacyjny budynek wykorzystywany jest jako przestrzeń wystaw czasowych. Obiekt został wyremontowany i przebudowany.
Autorzy projektu: AD ARTIS Emerla Wojda sp. j., Arkadiusz Emerla, Piotr Jagiełłowicz, Wojciech Kasinowicz, Maciej Wojda konstrukcja: ICON Grupa Projektowa, Marcin Matoga